Akcie Genomic Health zaznamenaly prudký akcií vzestup po uveřejnění publikace v New England Journal of Medicine, která dala konečnou odpověď na otázku interpretace dat z Oncotype DX testu při diagnóze rakoviny prsu.

Společnost Genomic Health patří k významným hráčům na trhu v oblasti biotechnologií, kde jsou její specializací zejména RT-PCR diagnostické testy pro kancerózy prsu, prostaty konečníku.

Data publikovaná v prospektivní studii HER-2 negativní kohortou pacientek, že mohou stejně profitovat ze samostatné léčby endokrinní terapií bez nutnosti hormonální terapie a chemoterapie, pokud je jejich skóre z Onocoytpe DX tesu „intermediate“, v rozmezí 11 (nízké riziko) do 25 (vysoké riziko, špatná prognóza). Předchozí studie ukázaly, že low–risk skóre může mít u kancerózy prsu prognostický význam a dosažení high-risk skóre význam prediktivní, nicméně odhad prognózy u „intermediate“ skóre zatím nebyla dostupná konkluzivní data. Z výsledků studie také vyplívá, že upřesněním klasifikace a významu skóre z testů lze u pacientek diagnostikovaných s HER-2 negativní tumorem vynechat chemoterapii až u 70 % případů.

cancer cell made in 3d software

I když je stále třeba potvrdit diagnostické závěry dalšími výsledky, je jasné, že upřesnění diagnostického potenciálu DX testů umožňuje lékařům lépe odhadnout vývoj onemocnění, což se mimo jiné projeví u optimalizace financování léčby rakoviny prsu. Reakce na finančním trhu byla o okamžitá a společnost zaznamenala nárůst hodnoty akcií o více než 23%. Hodnota akcie společnosti pak na americké elektronické burze NASDAQ dosáhla na částku $48.84.

Mark Massaro, finanční analytik investiční skupiny Canaccord Genuity uvedl v poznámce pro investory v deníku Sunday Eveneing, že výsledky publikované studie mohou celosvětově oživit poptávku po Oncotype DX a také možnosti náhrad zdravotními pojišťovnami v zemích, kde tyto testy nejsou kompletně hrazeny ze zdravotního pojištění (např. Německo). Firma také očekává rozhodnutí o proplácení z Francie a Anglie, ke kterým má dojít během léta 2018.

Doug Schenkel, analytik z Wall Street dodává, že na základě vývoje trhů jak v USA, tak v ostatních zemích, společnost Genomic Health může do roku 2020 očekávat zvýšení příjmů až o 30 milionů dolarů.

Zdroje:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1804710?query=featured_home&https://www.genomeweb.com/molecular-diagnostics/genomic-health-stock-soars-after-tailorx-data-clarifies-utility-oncotype-dx#.Wx_ZUUiFN3g

Sdílet: